Zásady návrhu a výstavby
Dispozice a tvar budovy
V pasivních a nulových domech na sever orientovat pouze užitné místnosti, co nejmenší plocha obálky budovy (fasády a střechy) bez výstupků a výčnělků
Pasivní zisky
Orientace hlavních oken pasivních a nulových domů pokud možno jižním směrem, aby fungovala jako solární kolektory a měla co nejvyšší tepelné zisky. Neplatí však, že okna budou zisková, pokud (a tam kde) nesvítí slunce, proto i jejich celková plocha respektuje danou lokalitu.
Tepelná ochrana
Pasivní a nulové domy si pečlivě chrání, aby nevyzařovaly energie do okolí. Pilířem jsou účinné izolace, které likvidují tepelné ztráty (o tloušťce 30 a více cm). Na trhu se objevují i nové typy izolantů umožňující dosažení podobných parametrů při podstatně menších tloušťkách, jako jsou vakuové izolace, či hybridní reflexní izolace.
Větrání
Rekuperace vzduchu nejen v pasivních a nulových domech zajistí, že místo ztráty tepla při větrání oknem předáme z vydýchaného vzduchu teplo přefiltrovanému čerstvému vzduchu (bez prachu, pylů a pachů). To po většinu roku zajistí, že nemusíte v domě topit.
Vzduchotěsnost
Výměna vzduchu je pasivním a nulovém domě řízená, proto aby odcházející vzduch předal teplo vzduchu čerstvému v rekuperačním výměníku, je třeba při montáži stavebních prvků docílit velmi dokonalou vzduchotěsnost celého pláště budovy – a to již promyšleným projektem a vyřešením všech detailů.
Energeticky efektivní spotřebiče
U pasivního domu šetříme energií na vytápění a teplou vodu. V nulovém a aktivním domě (a mělo by tomu tak být i v domě pasivním) nelze používat energeticky náročné spotřebiče. Užíváním úsporných ledniček, praček či sporáků, světel apod. lze snížit spotřebu elektřiny až o 50 procent. Při návrhu nulového domu se zákazník již při projektování domu seznámí s limity spotřeb, ušetří se tak nadbytečná investice do produkce energií.